Gabinet akupunktury i medycyny wschodniej
Twoje zdrowie w dobrych rękach

Moksaterapia

 

 Czyli lecznicze właściwości ciepła

Zabiegi moksaterapii są zalecane przede wszystkim osobom osłabionym i wyczerpanym, a także osobom nie kwalifikującym się z różnych powodów do zabiegów akupunktury.

Moksaterapia (przyżeganie, przypiekanie) jest rodzajem termoterapii, która powstała w starożytnej Mongolii. Do zabiegu moksaterapii wykorzystywana jest dziko rosnąca roślina zwana chińskim piołunem – Artemisium moxae. Moksa ma kształt cygara, które wypełnione jest odpowiednio spreparowanymi liśćmi tej rośliny. Czasem dodaje się jeszcze aromatyczne zioła.

Jak to się odbywa?

Na początku terapeuta wyznacza punkty na ciele, które będzie ogrzewał żarzącą się moksą. Większość z tych punktów znajduje się na rękach i na nogach. Pobudzanie właściwych punktów ciepłem ma na celu udrożnienie kanałów energetycznych, tak by energia życiowa chi mogła swobodnie przepływać przez organizm. Terapeuta kładzie na skórze podziurkowany plasterek czosnku lub imbiru grubości ok. 2mm, a na nim ustawia stożek moksy i podpala na szczycie (stożek żarzy się przez mniej więcej 3 minuty). Piołunowe cygara tlą się dość długo, co daje możliwość stopniowego nagrzewania skóry i okolicznych tkanek. Terapeuta ma w ręce cygaro jak długopis i rytmicznie zbliża i oddala gorącą końcówkę od skóry albo trzyma żarzący sie koniec cygara 2-3 cm nad skórą i wykonuje ruchy w przód i do tyłu. Zazwyczaj trzeba się poddać serii kilku zabiegów, aby moksa poprawiła samopoczucie.

Wskazania:
(leczenie chorób charakteryzujących się obniżoną energią)
- zmęczenie
- bezsenność
- kłopoty z koncentracją i pamiecia
- słaba odporność
- bóle mieśni i stawów
- zmiany skórne (egzema, łuszczyca, bielactwo, świerzbiączka)
- niestrawność, bóle brzucha, biegunki, wymioty, nieżyt żołądka
- nietrzymanie moczu

Przeciwskazania:
- ciąża, miesiączka
- nadciśnienie tętnicze bardzo wysokie
- ostre stany zapalne skóry
- infekcje, którym towarzyszy wysoka gorączka

Medycyna wschodnia przypisuje moksaterapii poprawianie krążenia energii Qi w obrębie meridianów i usprawnianie krążenia krwi w całym organizmie. Moksaterapia w ten sposób zwiększa siły obronne, uśmierza ból oraz przywraca prawidłowe funkcje narządów wewnętrznych. Ponadto regeneruje i odmładza organizm. Moksoterapia zalecana jest również jako zabieg uzupełniający i wspomagający działanie akupunktury. Terapia moxą jest to tzw. rodzaj akupunktury termicznej.

2011 © arumed.com.pl | ul. Słomińskiego 15 lok.505 (I piętro), Warszawa |
tel: 22 825 93 96, kom. 502 97 96 65
projekt strony: WebReklama